European Day of Early Music

21
Mar 2018 Wednesday
EUROPEAN DAY OF EARLY MUSIC COPENHAGEN 2018

ONSDAG 21 MARTS 2018
KoncertKirken Blågårds Plads


Program:

16.00: DKDM Barokensemble & Peter Spissky
J.S. Bach: "Actus Tragicus" + François Couperin: Troisième Leçon de Ténèbres.
Gratis adgang

17.00: Dalma Krajnyák, alt (hu) & Anders Danman, cembalo.
Händel-kantater.
Gratis adgang

18.00: MELANCHOLIA (se)
Johan Linderoth, tenor, Emelie Roos, blokfløjter, Hanna Thiel, viola da gamba, Dohyo Sol, lut.
Thomas Morlely, Tobias Hume, John Wilby, John Dowland, Marchetto Cara, Josquin Desprez m.fl.

19.30: MUSICA FICTA & Bo Holten (dk)
“Renæssancens Madrigal · Madrigalens Renæssance”
Musik af MOGENS PEDERSØN (1585-1623), GIACHES DE WERT (1535-1696, LUCA MARENZIO (1553-1599), CARLO GESUALDO (1566-1613).
SANGERE: Ann-Christin Wesser Ingels, Christine Nonbo, Eva Wöllinger-Bengtson, Daniel Carlsson, Josef Hamber, Tobias Aabye Dam, Lauritz Jakob Thomsen, Rasmus Kure Thomsen.
Bo Holten, dirigent

21.00: THE COPENHAGEN CLASSICAL BAND (dk/se)
Tinne Albrectsen, violin, Julia Dagerfelt, violin, Mime Brinkman, cello, Gilbert Martinez, fortepiano.
J.C. Bach, Mozart m.fl.

ENKELTBILLETTER: 100 kr. / Stud. 50 kr.
PARTOUTBILLETTER: 200 kr. / Stud. 100 kr.
Alle billetter kan købes online på BILLETTO.DK og i døren fra kl. 15.30.

Koncerterne streames live HER på Facebook:
https://www.facebook.com/copenhagenrenaissancemusicfestival/

ALL CONCERTS ARE STREAMED LIVE FROM THIS PAGE:
https://www.facebook.com/copenhagenrenaissancemusicfestival/

Der vil være mad og café i kælderen fra kl. 18.30.

EUROPEAN DAY OF EARLY MUSIC COPENHAGEN 2018 organiseres af Copenhagen Renaissance Music Festival.
Støttet af Statens Kunstfond, Københavns Kommune, Knud Højgaards Fond.
Samarbejdspartnere: REMA, KoncertKirken, Centro Studi e Ricerche Santa Giacinta Marescotti, Italien.

www.renaissancemusik.dk
www.earlymusicday.eu
www.remaradio.eu
www.rema-eemn.net


Show facebookpage
By: COPENHAGEN RENAISSANCE MUSIC FESTIVAL
(Author of the event)

Thursday 21 June
Saturday 23 June
Saturday 30 June
Tuesday 3 July
Friday 6 July
Saturday 7 July
Thursday 12 July
Friday 27 July
Friday 3 August
Saturday 4 August
Saturday 18 August
Sunday 19 August
Friday 24 August
Saturday 25 August
Thursday 30 August
Saturday 1 September
Friday 7 September
Friday 14 September
Sunday 16 September
Friday 21 September
Saturday 29 September
Sunday 30 September
Friday 5 October
Friday 12 October
Sunday 14 October
Wednesday 24 October
Tuesday 30 October
Thursday 15 November
Friday 4 January